28 липня – Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами.
Гепатит називають “лагідним вбивцею”, ця хвороба повільно й безсимптомно руйнує печінку. Виявити недугу можна лише за допомогою тестування.
За інформацією Медичного клінічного центру інфекційних хвороб та дерматології ім. З. Й. Красовицького, на Сумщині станом на 01.03.2023 живуть 5023 людини з вірусними гепатитами.
Наразі на Сумщині відмічається збільшення кількості хворих на гепатит В і С: з початку 2023 року зареєстровано 44 пацієнти на хронічний гепатит В, за 6 міс. 2022 — 12 хворих; з хронічним гепатитом С у 2023 році зареєстровано 257 пацієнтів, у 2022 році – 87.
ВІРУСНІ ГЕПАТИТИ
Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження.
Головні причини розвитку гепатиту:
- віруси гепатиту;
- деякі інфекційні захворювання;
- токсичні речовини (алкоголь, деякі наркотичні препарати);
- медикаменти;
- аутоімунні захворювання.
Нині відомо 9 різних вірусів – збудників вірусних гепатитів:
віруси гепатиту А ,В С, D, E, F, G, TT, SEN, з них – п’ять основних: А, В, С, D і Е.
Усі типи вірусів спричиняють захворювання печінки, але між ними є істотна різниця.
Гепатити B і C – хронічні інфекції, які можуть протікати безсимптомно протягом довгого часу, іноді декількох років або навіть десятиліть. Як мінімум 60% випадків раку печінки пов’язані з пізнім діагностуванням та лікуванням вірусів гепатиту В і С.
За даними ВООЗ вірусний гепатит став причиною смерті 1,34 млн людей.
Симптоми гепатиту
Залежно від ступеня тяжкості та індивідуальних особливостей організму, гостра інфекція може мати як безсимптомний перебіг, так і незначні клінічні прояви.
Найбільш поширені прояви гепатитів:
- астеновегетативний синдром (виражена загальна слабкість, швидка втомлюваність, дратівливість, апатія);
- диспепсичний синдром (нудота, блювання, діарея, болі в животі);
- зміна кольору сечі (потемніння, сеча кольору пива) та знебарвлення калу;
- пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер;
- підвищення температури тіла.
Можливі й позапечінкові прояви гепатиту: артрит, поліміозит, синдром Шегрена, васкуліти, синдром Рейно, вузликовий періартеріїт, фіброзуючий альвеоліт, гломерулонефрит, периферична нейропатія та ін.
Шляхи передавання гепатиту
Шляхи передавання вірусу гепатиту залежать від його типу.
Так, шлях передавання вірусів гепатиту А та Е — фекально-оральний, коли неінфікована людина вживає продукти або воду, що забруднені фекаліями інфікованої людини. У сім’ях можливе зараження через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для членів родини.
Інфікування вірусами гепатиту В, С і D відбувається в результаті контакту через пошкоджену шкіру або слизові оболонки з інфікованими рідинами організму (переважно кров), зокрема:
- переливання інфікованої крові або її компонентів;
- вживання наркотиків ін’єкційно та інтраназально;
- інвазивні медичні маніпуляції із використанням забрудненого інструментарію (хірургічні втручання, стоматологічні процедури, гемодіаліз);
- немедичні маніпуляції із використанням нестерильного інструментарію (татуювання, пірсинг, манікюр, косметологічні процедури, тощо);
- вертикальне передавання від матері до новонародженої дитини(стосується більше вірусного гепатиту В);
- побутовим шляхом (унаслідок спільного використання зубних щіток, лез для гоління тощо та інших індивідуальних засобів гігієни, що можуть містити сліди крові);
- статевим шляхом під час незахищених статевих контактів.
Куди звернутися по допомогу
Якщо ви запідозрили у себе гепатит або у вас був контакт з кров’ю чи іншими біологічними рідинами іншої людини, зверніться до сімейного лікаря за місцем проживання. Сімейний лікар призначить вам необхідні обстеження та, у разі потреби, спрямує до відповідного профільного спеціаліста (лікаря-інфекціоніста чи гастроентеролога).
На базі КНП СОР «Сумський обласний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення» за направленням сімейного лікаря проводиться безкоштовне тестування на віруси В і С. При позитивному результаті пацієнти для отримання безоплатного сучасного противірусного лікування гепатиту направляються до відділення гепатології, гепатологічного центру КНП СОР “Медичний клінічний центр інфекційних хвороб та дерматології імені Зіновія Красовицького”.
У жодному разі не займайтеся самодіагностикою та самолікуванням на підставі інформації з інтернету! Лише медичний спеціаліст може правильно визначити діагноз, ступінь пошкодження печінки й тяжкість перебігу, а відтак призначати адекватне лікування.
Як захиститися від гепатиту
Щоб уникнути інфікування вірусами гепатиту А та Е, дотримуйтеся правил особистої гігієни, вживайте термічно оброблену їжу, добре мийте овочі, фрукти, ягоди й зелень, кип’ятіть воду, не пийте з відкритих джерел.
Для профілактики гепатиту А рекомендується вакцинація. Групи ризику: особи, що виїжджають до ендемічних регіонів, військовослужбовці, працівники комунальних служб, дитячих закладів, контактні в осередку інфекції. Дві дози вакцини забезпечують захист протягом 5–8 років після вакцинації.
Натомість, головним засобом профілактики вірусного гепатиту В і D є вакцинація. Відповідно до рекомендацій ВООЗ, усі діти грудного віку мають отримувати вакцину проти гепатиту В протягом 24 годин після народження, для завершення серії вакцинації необхідно ввести ще другу і третю дози в 2 і 6 місяців.
Оскільки зараження вірусом гепатиту D неможливе без присутності вірусу гепатиту В, то вакцинація проти ВГВ є надійним захистом і від гепатиту D
Вакцинуватися від гепатиту В можна в будь-якому віці.
На жаль, наразі не існує вакцини проти вірусного гепатиту С, тому рекомендовано такі засоби профілактики:
- застосування бар’єрних контрацептивів;
- користування засобами разового (шприци, голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення;
- користування засобами індивідуального захисту (рукавички, окуляри, фартухи тощо);
- користування стерильнимінструментарієм багаторазового призначення (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу тощо).