26 квітня поточного року людство відзначає 37-річницю однієї з найбільших трагедій в історії мирного атому – аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Під час експерименту на 4-му “наймолодшому” і найсучаснішому реакторі сталися два вибухи. В атмосферу вирвалась хмара радіоактивного пилу, яка з поривами вітру розповсюдилась на північний захід. Небезпечні радіоізотопи осідали на землю, проникали у воду. Лише 5% радіоактивних речовин потрапило за межі енергоблоку. Але цього вистачило, щоб зробити малопридатними для життя десятки тисяч квадратних кілометрів територій, вбити тисячі чоловік та зруйнувати життя мільйонів людей (сотні тисяч хворих, 2 мертвих міста та десятки покинутих сел).
Сумарна активність радіоізотопів, викинутих у повітря після аварії в Чорнобилі, була в 30–40 разів більшою, ніж у Хіросімі. Опромінилися майже 8,5 мільйони людей.
За числом потерпілих від аварії Україна займає перше місце серед колишніх республік Радянського Союзу. На долю Білорусі припало близько 60% шкідливих викидів. Потужний циклон проніс радіоактивні речовини територіями Литви, Латвії, Польщі, Швеції, Норвегії, Австрії, Фінляндії, Великої Британії, а пізніше – Німеччини, Нідерландів, Бельгії.
Ліквідація наслідків аварії тривала півроку. За неповними даними, в ній брали участь 600 тисяч осіб. Це були пожежники, шахтарі, інженери, медики, вчені, військові та звичайні люди, які самовіддано робили свою справу. Загальними зусиллями вдалося отримати перемогу: ізолювати зруйнований реактор та частково очистити зону відчуження. Але ця перемога дісталася дорогою ціною. Ліквідатори отримали небезпечні дози радіації, десятки тисяч з них вже померли, близько 200 тисяч є інвалідами. В усіх цих людей серйозні проблеми зі здоров’ям. На забруднених регіонах спостерігається підвищена захворюваність та смертність.
Не дивлячись на те, що проводилась дезактивація зони відчуження, повністю очистити її від радіації так і не вдалося. Ряд зон, забруднених ізотопами цезію, плутонію та урану буде непридатним для життя ще тисячі років.
Аварія на Чорнобильській АЕС – одна з найстрашніших катастроф в історії людства. За екологічними наслідками вона переросла у планетарну катастрофу. За даними публікацій радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи. 2293 українських міст і селищ із населенням близько 2,6 мільйона людей потрапили під дію радіоактивних нуклідів. 90 784 особи було евакуйовано з 81-го населеного пункту України до кінця літа 1986 року. 30 співробітників АЕС загинули внаслідок вибуху або гострої променевої хвороби протягом кількох місяців з моменту аварії. 500 тисяч людей померли від радіації, за оцінками незалежних експертів. 10 днів (з 26 квітня до 6 травня) тривав викид із пошкодженого реактора. 11 тонн ядерного палива було викинуто в атмосферу внаслідок аварії на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС.
Чорнобильська трагедія стала серйозним уроком для всіх нас і показала небезпеку неконтрольованого атому.
Нажаль, внаслідок дій російської воєнної агресії, на сьогодні знову існує величезний ризик подібної загрози. І спільна задача всього людства – недопустити повторення.
Чорнобильський дзвін є нагадуванням про тих, кого катастрофа знищила відразу, і про тих, кого знищила згодом, і про тих, кого поволі нищить і досі…
Низький уклін усім Героям, хто боровся у той час зі страшною бідою, і хто тепер продовжує боротьбу… Священна пам’ять про Ваш подвиг…
З величезною вдячністю від теперішнього і майбутніх поколінь.
З повагою, адміністрація та працівники КНП СОР «СОСДРЗН».