24 квітня 2025 року стартує Всесвітній тиждень імунізації

24 квітня 2025 року стартує Всесвітній тиждень імунізації

Відділення моніторингу та інфекційного контролю
КНП СОР «СОСДРЗН

24 квітня 2025 року стартує Всесвітній тиждень імунізації, а 27 квітня – Європейський тиждень імунізації, який триватиме до 4 травня 2025 року. Їх мета — підвищити рівень охоплення населення щепленнями завдяки кращій обізнаності й розумінню процесу імунізації.
Вакцини — один із кращих інструментів, які в нас є для покращення здоров’я та добробуту в усьому світі. Вони вже понад 200 років захищають від хвороб, які загрожують життю та заважають нашому розвитку.
За підрахунками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), щороку завдяки щепленням у світі вдається зберегти від двох до трьох мільйонів дитячих життів. Завдяки вакцинації людство перемогло натуральну віспу, від якої помирало 3 з 10 захворілих. Захворюваність на поліомієліт знизилася на 99% та щорічно понад 750 тисяч дітей уникають інвалідності. Знизився рівень захворюваності на правець, дифтерію, кашлюк, і краснуху. Смертність від кору знизилася на 75%. Щорічна смертність новонароджених від правця знизилася в понад 13 разів.
Деякі вакцини попереджують онкологічні захворювання, а саме вакцина проти гепатиту В, яка профілактує розвиток раку печінки, спричиненого ускладненням гепатиту В, та вакцина проти вірусу папіломи людини, що профілактує розвиток 6 видів раку, викликаних вірусом папіломи людини.
В Україні Календар профілактичних щеплень передбачає обов’язкову вакцинацію проти десяти захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Також із 2026 року календар доповнить вакцинація проти вірусу папіломи людини. Вакцини за Календарем безоплатні для українців, їх закуповують за державний кошт.
Крім того, діти у віці від 5 років і дорослі можуть безоплатно вакцинуватися проти COVID-19.
Навіть короткотривале переривання планової імунізації значно підвищує ризик виникнення спалахів інфекційних хвороб.
В останні роки показники охоплення щепленнями в Україні не перевищували 80% (рекомендований рівень – 95%). Це стало причиною виникнення спалахів та росту захворюваності окремими інфекціями.
Так, в жовтні 2021 року в Україні зафіксували спалах поліомієліту.
В 2024 році в Україні відмічався значний ріст захворюваності кором: зареєстровано 433 випадки кору, що майже в сім разів більше ніж в 2023 році, за 3 місяці 2025 р зареєстровано 472 випадки, що в 20 разів вище минулого року. Кір – це небезпечне захворювання, яке є одною з головних причин дитячої смертності в світі. За даними ВООЗ, щороку 30-40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від інфекції та її ускладнень. Ліків проти кору немає, проте дві дози щеплення забезпечують стійкий імунітет до хвороби.
Протягом останніх двох років триває значний підйом захворюваності на кашлюк. За даними Центру громадського здоров’я протягом 2023 та 2024 років в Україні зареєстровано відповідно 707 та 7545 випадків кашлюку. Найбільш небезпечним кашлюк є для немовлят, у яких може викликати зупинку дихання – апное. В цьому віці хвороба може протікати важко, є високий ризик ускладнень і смерті. В 2023 р. в Україні був зареєстрований летальний випадок від кашлюку у дитини віком до 1 року.
В 2024 р. збільшилася кількість випадків правця: зареєстровано 12 хворих, з них жодному не проведене щеплення проти правця. Інфікуватися правцем можна при потраплянні бруду у рану або поріз, внаслідок укусу тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини. Навіть із медичною допомогою ризики смерті від правця досить високі — від 10% до 70%. В квітні 2025 р. в Дніпрі від правця помер 14-річний юнак. Причиною інфікування правцем став іржавий цвях, на який дитина наступила вдома. Лікарі протягом тижня намагалися врятувати життя хлопця, проте він помер у реанімації. Батьки зізналися медикам, що не вакцинували сина, хоча записи про проведені щеплення були наявні в медичній картці дитини.
Здоров’я українців залишається найважливішим пріоритетом країни й дотримання Календаря щеплень відіграє в цьому ключову роль. Батьки повинні подбати про захист своїх дітей, особливо під час війни. В умовах воєнного стану імунізація — чи не найбільш ефективний метод убезпечити себе та своїх дітей від тяжких захворювань та їхніх наслідків.
Через війну росії проти України наша медична система зосереджена на допомозі бійцям Збройних сил України та тим цивільним мешканцям, які постраждали внаслідок обстрілів ворожих військ. Мінімум, який ми можемо зробити, щоб зменшити навантаження на наших лікарів, зробити щеплення.
Закликаємо вас перевірити власний вакцинальний статус та статус щеплень ваших дітей. Надолужте пропущені вакцинації.
Ніхто не повинен померти від хвороби, яку можна попередити вакциною.

Підготовлено за матеріалами Центру громадського здоров’я МОЗ України та Національного порталу з імунізації.

Попередній запис
До відома пацієнтів та медичних працівників!
Залишити відповідь
Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *