Календар щеплень в Україні: коли і від чого вакцинуватися?
Календар щеплень – офіційний документ, в якому вказано порядок вакцинації населення. Міністерство охорони здоров’я рекомендує українцям регулярно робити щеплення і стежити за графіком щеплень
Обов’язковою є вакцинація від 10 небезпечних захворювань:
• кашлюк;
• дифтерія;
• правець;
• кір;
• паротит;
• краснуха;
• туберкульоз;
• гемофільна інфекція типу b (ХІБ-інфекція);
• поліомієліт;
• гепатит B.
Чому потрібна ревакцинація?
Повторне введення препарату необхідне для поліпшення імунної пам’яті – здатності організму розпізнавати збудників, з якими він вже стикався раніше. Це посилить імунну відповідь, і знизить ризик зараження.
Які щеплення роблять новонародженим?
У перші дні життя дитину щеплюють від туберкульозу – захворювання, що вражає легені, рідше – нирки, селезінку, печінку та інші внутрішні органи. Раніше вакцина від туберкульозу вводилася двічі (повторно в 7 років), але зараз використовуються більш досконалі вакцини, що дозволяють сформувати міцний імунітет з першої імунізації.
Другий період вакцинації новонароджених – 2 місяці. У цьому віці дитину щеплять від:
гепатиту В. Це одна з найбільш небезпечних вірусних інфекцій печінки, що протікає як у гострій, так і в хронічній формах. У хворих підвищується ризик цирозу і раку печінки, захворювання часто призводить до летального результату. Найбільш простий і ефективний спосіб захисту – вакцинація;
кашлюку. Бактеріальна інфекція, що вражає дихальну систему людини. Небезпечна для дітей розвитком ускладнень: пневмонії, уражень головного мозку (енцефалопатії). Супроводжується лихоманкою, нежиттю, нападами кашлю, який часто переходить в судомний кашель.
дифтерії. Інфекційне захворювання з місцевим фібринозним запаленням слизових оболонок ротоглотки (в важких випадках поширюється на бронхи і легені) та явищами загальної інтоксикації з переважним ураженням серцево-судинної, нервової систем, нирок. Найбільш небезпечні ускладнення: розвиток крупа – блокування дихальних шляхів, розвиток міокардиту, нефрозонефриту, які можуть призвести до летального результату.
правця. Захворювання, що вражає нервову систему і проявляється сильними м’язовими судомами. Поступово розвивається параліч, може призвести до спазму дихальної системи або зупинки серця, що і є найбільш частою причиною смерті при правці;
поліомієліту. Інфекційне ураження спинного мозку дитини з гострим перебігом. Викликається вірусом, який руйнує сіру речовину і викликає загибель нервових клітин. Через це поліомієліт особливо небезпечний своїми ускладненнями: парезами і паралічами.
Перелік щеплень новонародженим багато в чому визначається національним календарем імунізації.
В інших країнах дітей щеплюють і від інших інфекцій: наприклад, вірусу папіломи людини, менінгококової інфекції, ротавірусу, вітряної віспи і так далі. На Україні батьки також можуть вакцинувати дитину проти цих захворювань в більшості сучасних медичних клінік.
Щеплення, які рекомендує МОЗ України від:
• ротавірусної інфекції (вакцина Ротарикс)
• вітряної віспи (Варілрикс)
• пневмококової інфекції (вакцини Превенар 13 та Синфлорикс)
• гепатиту А (вакцина Хаврикс або Твінрикс)
• менінгококової інфекції (Менактра)
• папіломавірусної інфекції (Церварикс)
• грипу ( «ВаксігрипТетра» (виробник — «Санофі Пастер», Франція) і «ДжісіФлю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея) — обидві якісні та безпечні. Вакцину «ВаксігрипТетра» можна застосовувати для щеплення дітей віком від трьох років, а «ДжісіФлю» — від шести місяців
• коронавірусної хвороби COVID-19 (мРНК вакцини Comirnaty розробки Pfizer BioNTech та Moderna, векторна вакцина AstraZeneca та інактивована вірусна вакцина CoronaVac/Sinovac Biotech).
В Україні з 2022 року запроваджують обов’язкову вакцинацію дітей від пневмококової інфекції. «Оперативний штаб МОЗ України рекомендував включити цю вакцину в Національний календар щеплень з 2022 року. Щеплення робитимуть тричі: два рази у перший рік життя, третій раз — у другий.
Імунізація – важливий крок для профілактики багатьох захворювань як серед дітей, так і серед дорослих. Тому важливо дбати про власне здоров’я.
Календар щеплень на 2021 рік в Україні
Вік Які щеплення потрібно робити
1 доба Щеплення від гепатиту B.
3-5 діб
2 місяці Від туберкульозу.
Від гепатиту В, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції.
4 місяці Від дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції.
6 місяців Від гепатиту B, дифтерії, правця, кашлюку і поліомієліту.
12 місяців Від кору, краснухи, паротиту, гемофільної інфекції.
18 місяців Від дифтерії, правця, кашлюку і поліомієліту.
6 років Від кору, краснухи, паротиту, дифтерії, правця і поліомієліту.
14 років Вакцина від поліомієліту.
16 років
Дорослі
кожні 10 років Вакцинація від дифтерії та правця.
Вакцинація від дифтерії та правця
Рекомендовані вакцини:
Щороку – щеплення від сезонного грипу.
Дорослі з групи ризику – щеплення від гепатиту A.
Жінки до 25 років – щеплення від вірусу папіломи людини.
• В КНП СОР «Сумський обласний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення» існує можливість безкоштовно отримати щеплення проти коронавірусної хвороби COVID-19, в наявності вакцини: Comirnaty розробки Pfizer BioNTech, Moderna, та CoronaVac/Sinovac Biotech).